Jump to content


Photo

What did you pay for hay this year?


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 JRdesire

JRdesire

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,586 posts
  • Interests:PB Western Pleasure<br />Just about anything horse related!!!

Posted 09 September 2019 - 09:50 AM

It would be interesting to hear from everyone what they paid for their hay this year.  

 

Here in the Kansas City area, prices were all over the place.  Most people here buy brome hay for their quality hay or mixed grass (often has weeds in it) if they are feeding livestock or pasture horses.

 

I think around here what is making buying square bales harder is less farmers are baling squares because it is so hard to find help and then some farmers are buying the equipment that doesn't require the help.  I can't remember what the equipment is called that sets 10 bales on the ground at once but then there is the grappler that comes after that to get the 10 bales.

 

The prices varied based on if you got it out of the field (usually adding another $1 to $1.25/bale out of the barn).

 

#50 Brome Square bales:  range $5 to $9.50

#50 Alfalfa square bales:  range $7 to $11

Brome round bales: $100 to $150

Brome round bales: $150 to $175

 

I bought 200 brome square bales at $5.25 picking it out of the field and then luckily got another 300 bales at $3/bale from an older farmer.  His bales were really good quality but his baler was old and the bales weren't very tight which made moving them sometimes a challenge but I was willing to deal with that given the price.

 

I've seen some folks here post paying $11 or more for square bales.  I can't remember what size they were but I would have to give up horses if I had to pay those prices for #50 bales.


I've learned that no amount of money can substitute for class.

#2 greygelding

greygelding

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2,764 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cottonwood, Ca
  • Interests:Spoiling My horse and My wife, Camping, Computers, Ham Radio

Posted 09 September 2019 - 10:11 AM

Top quality Alfalfa 3 string approximately 100 lb $15 per bale at the feed store.

Mike

http://greygelding.net/
He knows when you're happy, He knows when you're comfortable,
He knows when you're confident, And he always knows when you have carrots.
~Author Unknown


#3 corasmom

corasmom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 362 posts
  • Gender:Female
  • Location:State of Jefferson
  • Interests:Faith,Family,the Farm and Freedom

Posted 09 September 2019 - 10:17 AM

15.00 for 100lb 3 strand bales of orchard, meadow or alfalfa.

http://soj51.org
The time has come for 51!


#4 JRdesire

JRdesire

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,586 posts
  • Interests:PB Western Pleasure<br />Just about anything horse related!!!

Posted 09 September 2019 - 11:04 AM

It would be helpful to know where people are at when posting their prices, but I know both of you guys are in CA.  :-)


I've learned that no amount of money can substitute for class.

#5 greygelding

greygelding

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2,764 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cottonwood, Ca
  • Interests:Spoiling My horse and My wife, Camping, Computers, Ham Radio

Posted 09 September 2019 - 11:09 AM

Sorry. Corasmom and I are both in the Redding area Northern California.

Mike
  • corasmom likes this

http://greygelding.net/
He knows when you're happy, He knows when you're comfortable,
He knows when you're confident, And he always knows when you have carrots.
~Author Unknown


#6 dragon

dragon

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,244 posts
  • Gender:Female
  • Location:Oklahoma

Posted 10 September 2019 - 02:56 AM

45 for 80 lb round bales of sprayed/fertilized burmuda - 5.50 for 70 lb square bales of the same hay.  Oklahoma.

 

Would love to find the quality of alfalfa that I used to get in Nevada but alfalfa out in this part of the country is stemmy and blister beetles are a major problem if you don't know the grower.



#7 karens

karens

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 946 posts
  • Gender:Female
  • Location:North Carolina
  • Interests:Arabian horses, dogs, especially Border collies, herbal medicine.

Posted 10 September 2019 - 10:36 AM

True, the price of hay, as well as style, seems to vary over much of the country. Here in mountainous Western North Carolina, my vet recommended local grass hay, in square bales preferred. Turns out that's not the easiest to find, nor cheap. Options include square bales, 35-60 pounds, depends on baler. I have paid up to $12/bale of these, ouch! and pick them up myself. So when I connected with my current hay man, I can get the best (for local) hay I've had yet, at $5/bale, put in my barn by his workers. When I asked how he could afford to do that, he said he had to  put them somewhere, so if I'm ready when he's putting up hay, it's just as cheap for him, and then he doesn't have to think about those again! So that's my usual, then have to figure out my yearly need, which does change. If I run out, and have to get it from the local store, delivered, it's about $9/bale. As you know, buying randomly from strangers, one never knows what you'll get. Because of our status as a temperate rain forest, it is a challenge to put up hay here that smells sweet and is not moldy.

 

Round bales are quite common here, and I have used them. But having only one horse, it doesn't seem so good. The cost is about $30-40 per large round bale. Delivery is about $20/truck load. This would be most economical if I had more animals to feed.

 

Alfalfa is not grown around here, so buying it is going to a commercial brand. Pricey, ok if just giving a small serving, not to feed completely.

 

I have supplemented hay last year with bagged forage, as it was hard to get good hay here.

 

I remember being in CA and learning about the huge! square bales common in the Central Valley. Wow! Here at home, I can at least lift and move the square bales alone! Looks like you must have heavy equipment to move those guys!

 

Interesting thread!



#8 JRdesire

JRdesire

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,586 posts
  • Interests:PB Western Pleasure<br />Just about anything horse related!!!

Posted 22 September 2019 - 04:10 PM

Interesting.  I don't think I have seen any squares baled bigger than #60 for the reason you mentioned about being able to move the w/out equipment.  My guess is the quality of your grass hay is much better than here in the midwest.  There is so much fescue around here and the horses just don't like it.

 

I've started using hay nets more and more to reduce waste.  Still trying to find the right styles of hay nets.  I was using one that had 2" openings but I had one horse who kept pulling the hay out anyways and on the ground it would go.....  So, then I bought a few w/ 1.5" openings but then they chewed a hole through one of them in 2 days but they were poor quality so I am sending them back.  This last weekend, I bought a really nice hay net w/1" openings.  It's super stretchy, VERY durable material.  So we will see how that one works.  It cost me $25, but if it lasts at least through the winter, it will have paid for itself.

 

 

True, the price of hay, as well as style, seems to vary over much of the country. Here in mountainous Western North Carolina, my vet recommended local grass hay, in square bales preferred. Turns out that's not the easiest to find, nor cheap. Options include square bales, 35-60 pounds, depends on baler. I have paid up to $12/bale of these, ouch! and pick them up myself. So when I connected with my current hay man, I can get the best (for local) hay I've had yet, at $5/bale, put in my barn by his workers. When I asked how he could afford to do that, he said he had to  put them somewhere, so if I'm ready when he's putting up hay, it's just as cheap for him, and then he doesn't have to think about those again! So that's my usual, then have to figure out my yearly need, which does change. If I run out, and have to get it from the local store, delivered, it's about $9/bale. As you know, buying randomly from strangers, one never knows what you'll get. Because of our status as a temperate rain forest, it is a challenge to put up hay here that smells sweet and is not moldy.

 

Round bales are quite common here, and I have used them. But having only one horse, it doesn't seem so good. The cost is about $30-40 per large round bale. Delivery is about $20/truck load. This would be most economical if I had more animals to feed.

 

Alfalfa is not grown around here, so buying it is going to a commercial brand. Pricey, ok if just giving a small serving, not to feed completely.

 

I have supplemented hay last year with bagged forage, as it was hard to get good hay here.

 

I remember being in CA and learning about the huge! square bales common in the Central Valley. Wow! Here at home, I can at least lift and move the square bales alone! Looks like you must have heavy equipment to move those guys!

 

Interesting thread!


I've learned that no amount of money can substitute for class.

#9 BFF

BFF

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5,917 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:Elikzir++/(Ganges x Ularia)6X U.S. National Top Ten
    LA LegacyInBlack+++//10X U.S. National Top Ten
    The Terminatorr+ U.S. National Champion
    PLEASE LIKE US ON FACEBOOK https://www.facebook.com/pages/Bonn-Fyre-FarmsTraining-Center/571022559602050
    Instagram too!https://instagram.com/bonnfyrefarms/

Posted 23 September 2019 - 08:09 AM

My hay bill in July for 192 Alfalfa Bales and 64 Bermuda grass bales was $4,688.  That equals a Half a Semi Load of hay (One trailer of the two trailer truck)The Alfalfa bales run about 90 pounds the bermuda about 150 pounds. That lasts us 

about 1 month.


Bonn-Fyre Farms/Training Center home to- Pure Polish- Elikzir+ (Ganges x Ularia) Three time U.S National Top Ten Stallion,2016 Region I Champion Stallion SHIH Open and SHIH ATH, 2014 Region II Champion Stallion SHIH, PACIFIC SLOPE TOP FIVE STALLION 2014, Region II Top Five Stallion 201,10 Time U.S. National Top Ten Stallion LA LegacyInBlack+++//,U;S. National Champion Stallion H/A SHIH- The Terminatorr+(Azh Naborr x L'argent- German Verband Hanoverian) <p>https://www.facebook...571022559602050


#10 JRdesire

JRdesire

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,586 posts
  • Interests:PB Western Pleasure<br />Just about anything horse related!!!

Posted 23 September 2019 - 08:23 AM

Oh my..... That roughly comes out to about 370 50# bales.  Yikes.  How long will that feed and for how many horses?  Are you in CA?

 

 

My hay bill in July for 192 Alfalfa Bales and 64 Bermuda grass bales was $4,688.  That equals a Half a Semi Load of hay (One trailer of the two trailer truck)The Alfalfa bales run about 90 pounds the bermuda about 150 pounds. That lasts us 

about 1 month.


I've learned that no amount of money can substitute for class.